Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

Jah Shaka

Jeho meno je spojením Rastafariánskeho termínu pre boha (Jah) a bojovníka Shaka Zulu (Shaka).

Začínal ako operátor v sound systéme Freddie Cloudburst. Potom si založil vlastný sound systém. V 70. rokoch tento sound systém rýchlo získal veľký úspech vďaka kombinácií duchovného obsahu, vysokých energických rytmov, masívnych sonoritov a jeho dynamických osobných štýlov.
V roku 1980 si Jah Shaka zahral vo filme Babylon. Počas týchto rokoch zostal Shaka verný svojmu duchovnému hudobnému odlišnému štýlu kedy mnoho iných sound systémov začali nasledovať jamajské trendy k hraniu menej ortodoxných štýlov smerujúcich k Dancehallu.
V roku 1989 navštívil Jamajku a tu pracoval s rôznymi hudobníkmi ako napríklad King Tubby.
23. Septembra roku 2000 utrpel početné zranenia pri požiare domu.
V roku 2002 sa objavil pred veľkým davom v Central Parku v New Yorku.
Jah Shaka sound systém pokračuje v tvorbe v Londýne s občasnými výletmi aj do USA, Európy a Japonska.

Pod svojím vlastným labelom vydal hudbu rôznych jamajských umelcov ako sú Max Romeo, Johnny Clarke, Bim Sherman a Prince Alla. Takisto aj britské kapely Aswad a Dread & Fred. Jah Shaka vydal niekoľko dub albumov, často pod titulkom Commandments of Dub.

Shakov nekompromisný “Warrior Style” (štýl bojovníka) inšpiroval rad umelcov nových britských reggae umelcov a sound systémov ako napríklad Eastern Sher, The Disciples, Iration Steppas, Jah Warrior, Channel One Sound System, Conscious Sounds, The Rootsman and Aba Shanti-I. Na jeho vystúpenia prilákaval široké publikum z rôznych kútov sveta a rôzne vekové kategórie. Jeho fanúšikovia sú známi tým že vymysleli tanec ktorý tancovali pri jeho hudbe. Pripomína africké vojnové tance.

Jah Shaka sa okrem hudby venuje aj nadácií ktorú zriadil na pomoc s projektmi v Ghane kde jeho nadácia kúpila 28,000 m2 pôdy. Darí sa mu distribuovať zdravotnícke potreby, invalidné vozíky, knihy, tesárske nástroje, materiály na kreslenie do kliník, škôl a rádiových staníc. Shaka povzbudzoval mládež do učenia geografie a histórie takže budú vedieť “čo sa stalo, kde sa to stalo, a kto to spravil”.

Zdroje
„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich