Domov    O Dube    Profily    Kontakt dubers na youtube dubers na facebooku

Mad Professor

Vlastným menom Neil Joseph Stephen Fraser narodený v Georgetown v Guyana. Je hudobný dub producent a inžinier známy pre jeho originálne produkcie a remixy.

Je považovaný za jedného z popredných producentov dub hudby druhej generácie a pomáhal pri prechode dubu do digitálnej formy. Je plnohodnotným producentom ktorý pomáha pri výrobe takmer 200 albumov. Spolupracoval s reggae umelcami ako Lee Perry, Sly and Robbie, Pato Banton, Jah Shaka a Horace Andy a taktiež aj s umelcami mimo reggae a dub tvorby ako sú Sade, Massice Attack, The Orb a brazílskym DJ Marcelinho da lua.

Mad Professor sa nazýva pre jeho fascináciu k elektronike ktorú preukazoval už ako malý chlapec. Emigroval z Guyana do Londýna vo veku 13 rokov a neskôr začal hudobnú kariéru ako servisný technik. V roku 1979 otvoril svojé vlastné nahrávacie štúdio v obývačke svojho domu v Thornton Heath. Po príchode do štúdia na nové miesto v Peckham v roku 1982 nahral svoj prvý album s ôsmimi pesničkami ktoré neskôr rozšíril až o dvojnásobok.

Séria albumov Fraser's Dub Me Crazy vyhrala podporu Johna Peela ktorý pravidelne vysielal tieto skladby. Hoci v správach informovali o tom že medzi reggae poslucháčmi nebol veľký zisk zmenu zazrel v roku 1980 kde videl zmeny v správach od Sandra Cross, Johnny Clarke, Peter Culture, Pato Banton a Macka B. Zasa sa presťahoval, tentokrát do South Norwood kde natočil veľmi úspešné skladby od Cross, John McLean a Kofi. Prilákal Jamajských umelcov ako sú Bob Andy a Faybiene Miranda. V roku 1989 sa spojil s Lee Perry-m pre album Mystic Warrior.

Dub hudba, ktorá kombinuje reggae hudbu a prvky s náhravacieho štúdia sa Mad Professor-ovi páčila pre jeho technické chute a tak vytváral Dub hudbu ktorú propagoval King Tubby, Lee Perry a Augustus Pablo. Jeho skladby boli charakterizované ako vokálne skladby a ťažké echá. Nakoniec začal experimentovať s elektronickými zvukmi a efektami spolu s tradičnými nástrojmi. Týmto experimentom upútal pozornosť aj umelcov mimo reggae a dub žánru ako je napríklad Massive Attack.

Zdroje